Министърът на вътрешните работи откри семинар за регионални координатори от МВР и Агенцията за социално подпомагане; от началото на годината до края на септември в полицията са получени близо 4000 заповеди за защита
Жертвите трябва да бъдат обгрижени. Трябва да продължим да привличаме партньори, за да се справяме с проблемите на домашното насилие, да помогнем за подобряването на тези човешки съдби и да спасяваме животи – с тези думи министърът на вътрешните работи Атанас Илков откри семинар за регионални координатори от МВР и Агенцията за социално подпомагане, който се проведе в Боровец днес.
Той поздрави колегите си и партньорите на полицията, и определи като правилна насоката в дейността на ангажираните в борбата с агресията у дома.
В резултат на съвместните усилия на служителите от сектор „Домашно насилие“ – ГДНП, регионалните координатори в ОДМВР в страната и колегите им от АСП броят на жертвите, които са се осмелили да потърсят помощ рязко е нараснал. От началото на годината до края на септември в полицията са получени близо 4000 заповеди за защита, спрямо 3221 за същия период на 2023 година.
Зам.-изпълнителният директор на Агенцията за социално подпомагане Ана Ананиева благодари за „надеждното рамо“, което имат от страна на МВР. През годините обединихме усилията си и продължаваме да надграждаме както с обучения, така и с разработване на практики заедно и в тясна координация с експертите от ГД „Национална полиция“, посочи тя.
„Всяка трета жена в ЕС е жертва на домашно насилие. Непродуктивно е очакването, че МВР може да се справи самостоятелно като институция в тази борба. Тя трябва да бъде резултат на общи усилия на държавните и общинските органи, както и неправителствения сектор“, отбеляза главен инспектор Зорница Шуманова, началник на отдел „Домашно насилие“, ГДНП.
В обучителните семинари до момента са обхванати над 1300 служители на МВР и Агенцията за социално подпомагане. В модулите са включени и представители на съда и прокуратурата. Предстои обучение за подрастващите в училищата, като е важно те да осъзнаят и да не проявяват търпимост към насилието и агресията като начин за справяне, добави Шуманова.
Продължава подкрепата на първите три пилотни центъра за застъпничество и подкрепа „Зона ЗаКрила“ в Шумен, Монтана и София, както и разширяването на дейността в центрове за обществена подкрепа в още 8 общини: Бургас, Варна, Видин, Кюстендил, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Ямбол.