Международната организация на труда (МОТ) констатира натиск за увеличаване на неравенствата, тъй като делът на трудовите доходи се задържа, а голяма част от младите хора остават без работа, образование или обучение. Докладът показва бавен напредък по ключови цели за устойчиво развитие (ЦУР) с наближаването на крайния срок до 2030 г.

Това са изводите в публикуваната днес прогноза на МОТ за заетостта и социалната сфера в света. В нея се прави цялостен анализ на последните тенденции на световния пазар на труда. Той се фокусира върху променящата се връзка между трудовите и капиталовите доходи, предизвикателствата, пред които са изправени младежите на настоящия пазар на труда.

Проучването разкрива, че глобалният дял на трудовите доходи, който представлява частта от общия доход, получавана от работниците, е намалял с 0,6 процентни пункта от 2019 г. до 2022 г. и оттогава остава непроменен – което задълбочава дългогодишната низходяща тенденция. Ако делът беше останал на същото ниво като през 2004 г., доходите от труд щяха да бъдат по-големи с 2,4 трилиона щатски долара само през 2024 г., посочват от МОТ.

В прогнозата се подчертава, че ковид пандемията е основен фактор за този спад, като близо 40% от намалението на дела на трудовите доходи се случва през годините на пандемията 2020-2022 г. Кризата задълбочи съществуващите неравенства, особено поради това, че капиталовите доходи продължават да се концентрират сред най-богатите, което подкопава напредъка към ЦУР 10, чиято цел е да се намали неравенството в рамките на и между държавите.

Технологичният напредък, включително автоматизацията, изиграва роля за тази тенденция. Въпреки че тези иновации са увеличили производителността и производството, данните сочат, че работниците не получават справедлив дял от получените ползи. Докладът предупреждава, че без всеобхватни политики, които да гарантират, че ползите от технологичния напредък се споделят широко, последните развития в областта на изкуствения интелект могат да задълбочат неравенството, излагайки на риск постигането на ЦУР.

„Страните трябва да предприемат действия, за да се противопоставят на риска от намаляване на дела на доходите от труд. Нуждаем се от политики, които насърчават справедливото разпределение на икономическите ползи, включително свободата на сдружаване, колективното договаряне и ефективното управление на труда, за да постигнем приобщаващ растеж и да изградим път към устойчиво развитие за всички“, заяви Селесте Дрейк, заместник-генерален директор на МОТ.

Въз основа на наскоро публикуваните от МОТ Глобални тенденции в заетостта на младите хора (GET Youth), проучването също така определя големия дял на младежите извън заетост, образование и обучение като постоянна проблемна област. Както показа GET Youth, глобалният дял на младежите, които не са заети, не учат и не се обучават (NEET), регистрира само скромно намаление от 21,3% през 2015 г. до 20,4% през 2024 г. и се очаква да остане непроменен през следващите две години. Процентът на NEET при жените, който през 2024 г. ще бъде 28,2%, е повече от два пъти по-висок от този при младите мъже, което застрашава постигането на Целите за устойчиво развитие.

knsb-bg.org

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...