Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО, БАН и в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, обясни:
„Това е навлизане на Луната в земната сянка. То ще бъде пълно лунно затъмнение, но само началото ще видим от България, след това Луната залязва. На 29 март има частично слънчево затъмнение, което ще се наблюдава от североизточната част на Северна Америка и от по-голямата част на Европа“.
Маркишки обърна внимание, че в началото на затъмнението от полусянката дискът на пълната Луна не изглежда по-различно от обичайния вид, в който го познаваме, т.е. този най-ранен етап от явлението не е атрактивен за наблюдение.
Пълната фаза започна в 08:26 ч. и ще завърши в 09:32 ч. българско време. Тя ще се наблюдава най-удобно от Северна Америка. Краят на затъмнението от сянката на Земята ще бъде в 10:48 ч., а от полусянката – в 12:01 ч. Свидетели на тези последни етапи ще бъдат и жителите на Австралия, Япония и Източна Азия, за които Луната ще изгрее немного време преди края на явлението, посочи Маркишки.
Цялото затъмнение ще продължи 6 часа и 3 минути, а само пълната фаза – 1 час и 6 минути, уточни той.
Две седмици след лунното затъмнение на 14 март ще настъпи и първото за годината слънчево затъмнение, но то няма да е видимо от българска територия, каза Маркишки. Затъмнението ще бъде частично и ще се наблюдава от североизточната част на Северна Америка, о-в Гренландия, северната част на Атлантически океан, Северозападна Африка, по-голямата част от Европа и Западна Азия.
В Южна Европа зоната на видимост на затъмнението ще достигне до Централна Италия, Хърватия, Северна Сърбия и Северозападна Румъния.
Маркишки е автор на изданието „Гид на любителя астроном“ на катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на СУ, което бе представено на 6 март, и вече е свободно достъпно онлайн. В него авторът посочва, че през 2025 г. ще се има общо четири затъмнения. „Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември“.
А в новото издание на справочника на катедра „Астрономия“ на СУ има специална статия, посветена на пълното лунно затъмнение в нощта на 23 срещу 24 август 1877 г., по време на боевете на Шипка.
/БНР/