„Скъпи четящи хора, в моето детство си казвахме, че има прекалено много хора, които не са достатъчно умни. Причината за това вероятно е липсата на информация. После измислиха интернет. Вече всеки има достъп до интернет. Какво се промени обаче с умните хора? Оказа се, че не информацията ни прави умни, а знанието“. С тези думи се обърна министърът на културата Nayden Todorov / Найден Тодоров към гостите на официалното откриване на „Алея на книгата“ в София. По думите му знанието получаваме от книгите. Но освен знанието, книгите ни дават още и въображение. „За мен въображението е дори по-ценното от подаръците на книгите“, посочи той. Министър Тодоров направи паралел между цитата от Георги Господинов, споделен от кмета Васил Терзиев, и „Приказка без край“, фантастичен роман от немския писател Михаел Енде. „Четящият книгата създава света. Или ако не чете и няма въображение, ако няма мечти, го унищожава.“, поясни министър Тодоров. И добави: „Нашата работа е да създаваме нови светове. Това става чрез книгите“. Министър Тодоров запита реторично публиката дали знае какво означава присъствието на тези 140 издателства? „Това е светлина в тунела!“, възкликна той, като поясни, че това не е светлината на фара на идващия влак, а надеждата за бъдещето. Найден Тодоров напомни, че книгите не могат да променят света, но книгите променят хората, а хората могат да променят света.
📚„Радвам се тази вечер, защото виждам, че нашите съюзници стават все повече… Благодарение на тази чудесна инициатива София е един космополитен град. Космополитен, защото всяка една книжка, която се намира в тези прекрасни шатри, представя един различен, нов, специфичен свят“, каза в словото си при откриването вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя отправи благодарности към Асоциация „Българска книга“, към Столична община, към Министерството на образованието и науката и специално към министър Найден Тодоров. „Без усилията на Министерството на културата трудно биха се получили тези празници“, сподели вицепрезидентът. По думите й издателствата са се срещали с много предизвикателства в годините, но са напипали верния тон, издават чудесни книги, също и много хубави преводи. „Ние знаем за един от най-големите панаири – панаира на книгата във Франкфурт, но аз мисля, че нашият е не по-малко красив“, каза още вицепрезидентът Йотова и допълни, че за нея четящият човек е онзи човек, който е свободен, независим. И тези хора, които четат и са свободни, са възпитани хора – нещо, което напоследък много ни липсва, особено в политическата култура; това са хора, които винаги могат да разберат човека до себе си, дори да не са съгласни с него. Според нея е добре да насърчаваме децата да четат, за да израснат като добри хора. В края на изказването си г-жа Йотова цитира д-р Петър Берон: „Който има наука, никога не изпадва“. През настоящата 2024 година се навършват 200 години от първото издание на „Буквар с различни поучения“ (известен и като „Рибния буквар“).
📚Изложението „Алея на книгата“, организирано от Асоциация „Българска книга“ с подкрепата на Министерството на културата, бе открито официално в парка пред Националния дворец на културата (НДК) и в пешеходната зона на бул. „Витоша“. Заедно с министър Тодоров в откриването участваха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Васил Терзиев и председателят на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“ Десислава Алексиева.
📚Над 140 издателства представят нови и редки книги, специализирана и детска литература и др. на 12-ото си издание от 9 до 15 септември.
📚59-те бели шатри са разположени на пешеходния участък на бул. „Витоша“ и в парка пред Националния дворец на културата. Идеята на инициативата е книгите да отидат при хората, за да се повишат мотивацията за четене и интересът към книгите.
Богатата културна програма на Литературния кът и в шатрите на изложителити тази година ще представи над 70 събития, включващи премиери на книги, срещи с поети, писатели и преводачи, игри и работилници за деца.
📚Културната програма на „Алея на книгата“ можете да следите тук: https://www.abk.bg/aleya-na-knigata-gr-sofiya-kulturna…/
Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...