Над 60% от паралелките в средното образование се предвижда да са професионални през следващата учебна година. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на кръглата маса „Връзката между образованието и пазара на труда: Изграждане на привлекателни професии и адресиране на текущите предизвикателства – необходими промени и реформи“, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

План-приемът за следващата учебна година все още се обсъжда. Освен за увеличаването на приема в професионалните паралелки, ще се работи и за популяризирането им, отбеляза министърът. Той изтъкна, че определени професии дават много добри възможности за личностно развитие на учениците, с което децата и родителите трябва да бъдат запознати.

По време на кръглата маса беше дискутирана връзката между образованието и потребността на бизнеса от квалифицирани кадри. „Време да погледнем малко по-напред в бъдещето. Да видим как да решим тези проблеми не чрез отделни действия, а чрез цялостна концепция“, изтъкна министър Цоков. Той посочи, че съвременните образователни системи търсят много различни решения как да свържат образованието с пазара на труда, който днес е изключително динамичен. Професии, които днес са много търсени, може след няколко години да бъдат изместени от други.

„Децата от поколението алфа, които сега са ученици, ще работят най-малко две-три професии през живота си“, отбеляза министърът. Затова и нашето образование трябва да бъде компетентностно ориентирано към формиране на ключови умения за живота, каквито процеси текат вече от 10-15 години в други образователни системи. „Това в много по-голяма степен ще даде по-голяма гъвкавост и динамичност в подготовката на различни кадри на пазара на труда. Тези деца трябва да имат изградени ключови, трансверсални умения, да могат да овладеят професионални знания в различни области“, отбеляза министър Цоков.

По думите му е необходимо да бъде приета национална концепция за образованието и то да бъде изведено като платформа за обединение на България от гледна точка на нейното бъдеще- не само на политическите партии, но и на цялото общество – работодатели, социални партньори, родители. „Ние като общество трябва да приемем, че образованието е нещо, което може да развие България и да ѝ даде едно по-добро бъдеще“, изтъкна министърът.

В кръглата маса участваха още заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова, председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, председателят на Синдиката на българските учители д-р ик.н. Янка Такева, началникът на кабинета на министъра на образованието и науката Наталия Михалевска, секретарят на Президента на Република България по образование, култура и туризъм Илин Димитров, представители на работодателски и синдикални организации, на академичната общност и експерти от МОН.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...