Проверките ще се осъществяват съвместно с Националната агенция за приходите, Агенцията по труда и областните дирекции „Земеделие“ в областите, където се отглежда маслодайна роза.
По искане на браншовите организации, Консултативният съвет реши да бъде възстановена работната група, която изработи законопроект за изменение и допълнение на Закона за маслодайната роза и Стратегия за развитие на сектора.
Във връзка с недостига на работна ръка за прибиране на реколтата и проблемите с еднодневните трудови договори, които производителите срещат, беше решено Министерството на земеделието и храните да обсъди въпроса с Министерството на труда и социалната политика. Бяха разгледани кандидатурите на организации, които искат да се включат в съвета.
По данни на дирекция „Растениевъдство“ към 7 март 2024 г. в регистъра на розопроизводителите фигурират 2943 розопроизводители, с регистрирани 5 367 ха площи, съгласно Закона за маслодайната роза. Регистрираните преработватели са 67, а 53 са регистрираните обекти за преработка на розов цвят. Броят на земеделските производители е 1235.
През 2023 г. от България са изнесени 1370 кг розово масло на средна експортна цена от 9168 евро за килограм.
В Консултативния съвет по маслодайна роза участваха представители на Българска асоциация биопродукти, Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика, Професионална асоциация на розопроизводителите в България, Национален център по обществено здраве и анализи, Българската агенция по безопасност на храните, Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол, Институт по розата и етеричномаслените култури, Национален клонов съюз на производители на етерично маслени култури.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Mandatory fields are marked with *