Внесени са нови предложения в закона за борба срещу нелоялната практика на мобилните оператори. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ внесоха две изменения в Закона за електронните съобщения. Едното е правото на потребителя да запази мобилния си номер без значение кой е прекратил договора. Има случаи, в които телекоми прекратяват договора малко преди изтичане и така оставят клиентите без право да си запазят номера /понякога това са фирми, чийто бизнес зависи от телефона/. За съжаление действащият закон позволява такива практики.“
Втората промяна, по която работи народният представител Мартин Димитров, е да се въведе правото на потребителя да прекрати договора си без неустойки, ако мобилният оператор повиши цените. Според Божанов това създава по-конкурентна среда и защитава правата на потребителите.
„Да, поправката не може да замени нуждата от работеща Комисия за защита на конкуренцията, но е добра стъпка“, добавя още Божанов.Всяко повишаване на цената от страна на мобилните оператори е основание гражданите и фирмите да прекратят договора си без неустойки. Това предвижда законопроектът за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, чийто вносители са Мартин Димитров и група народни представители от “Продължаваме Промяната – Демократична България”.
“Един от основните ни приоритети е битката с монополите и квази-монополите. Предлагаме потребителите да могат да се отказват без неустойка при едностранно повишаване на цената от мобилен оператор, което включва и случаите на индексация, но не само. Милиони потребители станаха жертва на едностранно индексиране на договори с инфлацията. Очакваме мярката да създаде повече справедливост за потребителите”, коментира народният представител Мартин Димитров.
Законопроектът бе внесен в Народното събрание с мотивите да доведе до стабилност на договорите с мобилните оператори, конкуренция между операторите и свобода за потребителите да изберат конкретен доставчик на услугата.