Работна среща между представители на Постоянната комисия по култура към НСОРБ (ПКК) и организацията за колективно управление на авторски права Музикаутор се проведе по инициатива на заместник-министъра на културата Калин Вельов вчера.
Поводът е мотивираното становище на НСОРБ относно законосъобразността на действащата и към момента Тарифа за авторските възнаграждения, дължими от ползвателите на Музикаутор, внесено в Министерството на културата (МК) на два пъти през 2023 г. и до Министерство на финансите (МФ) през 2024 г., както и обсъждането на възможности за по-ясни и прозрачни варианти за облагане на публичните събития, организирани от общините.
От страна на местните власти в работната среща присъстваха председателят на ПКК – д-р Генчо Генчев, кмет на община Свищов, заместник-председателят на ПКК и заместник-кмет на община Троян Вероника Тодорова, членовете на Комисията – Таня Колчакова- Янева, заместник-кмет на Пазарджик, Цветослав Димитров – директор дирекция и Миглена Войнова – началник-отдел в община Русе, както и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
През последните години, случаите на съдебни дела срещу общини за нарушаване на Закон за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) зачестиха, като причините за това не е отказът на общинските администрации да спазват разпоредбите на Закона, а липсата на яснота по отношение на прилагането и прозрачност при определяне на тарифите, заяви председателят на ПКК и кмет на Свищов д-р Генчо Генчев. Той изтъкна, че членове на НСОРБ периодично търсят от Сдружението съдействие с желанието да бъдат уредени дългосрочно взаимоотношенията на съответната община с организация за колективно управление на права, но остро възразяват срещу утвърдената с тарифата методика, която включва освен подлежащи на закрила от ЗАПСП обекти, но и всички разходи на общината-организатор за даденото събитие.
След решение на Управителния съвет на НСОРБ през 2023 г., Сдружението ангажира компетентен в областта на интелектуалната собственост юрист, който да консултира местните власти при прилагането на ЗАПСП.
Темата беше дискутирана и в рамките на проведеното редовно заседание на ПКК в София тази седмица.
Ръководството на НСОРБ е участвало в няколко работни срещи по темата с различни екипи на МК, като до момента основните проблеми, за които местните власти сигнализират, остават нерешени. В разговорите с МК и ръководството на „Музикаутор“ към момента се е избягвала темата за преразглеждане на тарифата и нейното процедиране по законоустановения ред, но се предлага възможността да бъдат обсъдени промени в ЗАПСП, които да дадат на общините специален статут, който позволява изготвянето на специални правила за прилагането на Закона.
Заместник-председателят на ПКК и заместник-кмет на Община Троян Вероника Димитрова припомни, че след държавата, общините заделят най-солиден ресурс за организиране на културни събития. Липсата на правила при определяне размера на авторските права за използвани произведения създават проблем при планирането на публичните средства. Като международно признат музикант, Вероника Димитрова сподели опита си с уреждането на авторските права в Германия, както и в други европейски страни, където Тарифата и механизма за уреждането на правата са максимално опростени и разбираеми.
Постави се въпросът за възможността общините да заплащат авансови годишни вноски към Музикаутор, както е практиката за уреждането на авторските права на местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечение.
Участниците в срещата изразиха готовност да излъчат представители в обща работна група с цел обсъждане и преразглеждане на всички пропуски в системата, които от години пораждат напрежение сред общините.
Групата ще започне работа до края на месец ноември, като за резултатите ще информираме общините своевременно.
www.namrb.org