През 2024 г. област Бургас се оформя като лидерската в споделянето на добри педагогически практики и чрез организирането на най-много майсторски класове по Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ на Министерството на образованието и науката (МОН).
Регионът излиза начело с 15 майсторски класа, което отразява културата на сътрудничество и обмен на опит между учителите в областта, както и устойчивостта на образователната система в региона.
Впечатляващо е, че най-голям брой от тези майсторски класове се провеждат в СУ „Христо Ботев“ – Карнобат, което е показател за водещата роля на училището в процеса на развитие и разпространение на иновативни методи на обучение. Ключова роля имат и други учебни заведения в областта, които активно участват в програмата и разработват свои майсторски класове.
Сред тях са:
• СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Бургас
• НЕГ „Гьоте“ – Бургас
• АЕГ „Гео Милев“ – Бургас
• СУ „Н. Й. Вапцаров“ – Айтос
• СУ „Хр. Ботев“ – Айтос
„Майсторските класове са насочени основно към развиването на четивната грамотност и уменията за извличане и анализ на информация, като акцентът е върху български език и литература, чужди езици и природни науки.“, сподели Петя Петрова – началник на РУО – Бургас. „Примерите на тези училища доказват значението на сътрудничеството и споделянето на знания за повишаване на качеството на образованието в цялата област.“.
Лидерството на Бургаска област в този процес е не само израз на стремежа към иновации, но и на дългогодишна традиция в сътрудничество и професионално развитие, което я поставя в челните редици на образователната реформа в България.