Чрез изкуствен интелект и водни дронове община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на “синята“ трансформация на Черноморския басейн – “Сини порти“. Инициативата беше представена в Бургас в присъствието на учени и членове на партньорските организации от Агенцията за развитие на Източното Черноморие (DOKA) – Турция, мрежата на Черноморските университети BSUN в Румъния, университет “Реджеп Тайип Ердоган Трабзон“ – Турция и Одески национален морски университет, Украйна.
Информацията ще бъде споделяна чрез транснационален клъстер за “синя“ икономика и цифров хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии. Целта е създаването на транснационален клъстер, инвестиращ в усвояване на иновативни и напреднали технологии, разработване на съвместни цифрови инструменти и капацитет за научноизследователска и развойна дейност за общи решения. Не на последно място това ще повиши устойчивостта и ефективността на секторите на синята икономика в регионите, бе отчете по време на представянето на проекта в Сентрал парк – Бургас.
Проектът е финансиран по програма ИНТЕРРЕГ NEXT “Черноморски басейн“ 2021-2027.
Местната администрация получи одобрение от Общински съвет – Бургас да се включи в проекта в края на юни тази година. Бюджетът, с който крайморският град ще участва в изпълнението на предвидените дейности е близо 760 000 лева. 680 000 лева е безвъзмездната финансова помощ от горепосочената програма. Проектът ще се изпълнява до април 2027 година.
www.namrb.org