От няколко години най-голямата природозащитна организация в света WWF и Община Перник работят активно по теми, свързани със справедливия енергиен преход. Общината ще домакинства първата за България Младежка асамблея за климата, съобщава БТА.
В продължение на четири дни през този и следващия месец в сградата на Младежкия център в града около 20 младежи ще обсъждат теми, свързани с климатичните промени, справедливия енергиен преход и подходящи политики за насърчаване на зеленото предприемачество на местно ниво.
Привлечени са младежи на възраст между 15 и 30 години, които ще споделят своето мнение за развитието на зеленото предприемачество в Перник, което да улесни справедливия преход в региона и задържането на повече млади хора.
По време на асамблеята в Перник младежите ще отговарят на шест въпроса и ще изготвят доклад с обобщени предложения за следващи стъпки на местната власт. Документът ще отразява гледната точка на младите хора за социалното, икономическо и екологично развитие на Перник в контекста на справедливия преход.
За участие в първия ден на проявата са поканени гост-лектори от света на науката, бизнеса, политиката и гражданския сектор, които ще споделят богатия си опит с младите хора. На място ще присъстват и представители на WWF, които ще координират разговорите и ще помагат на участниците.
Асамблеята за климата е пилотно събитие, целящо да вдъхнови младите хора от въгледобивните общини на България и региона да се обединят и да дадат гласност на предизвикателствата, които десетилетия наред ограничават икономическото и екологично развитие на родните им градове, допълват от WWF.
Над 80 процента от младите хора имат познания по въпросите на изменението на климата и се интересуват от опазването на природата. Това сочат данни от проведено социологическо проучвания на WWF и „Маркет Линкс“, проведено през 2022 г. във въглищните региони на Южна България. Според данните, 65 процента от младежите са запознати с термина „справедлив преход“ и имат готовност да участват активно в ключови процеси, които ще определят бъдещето на родните им места.