Удобни, бързи, модерни и… опасни. Това най-общо може да се каже за индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС), станали популярни под името тротинетки. През 2020 година българското Народно събрание прие редица текстове в Закона за движението по пътищата, като регламентира строги правила за ползването им (ЗДвП, Раздел XVIII.
Особени правила за някои участници в движението, чл. 79 и 80а).
Изисквания към превозното средство
Първото изискване към тези превозни средства е да са технически изправни. Това реално означава да имат работещи спирачни системи, да разполагат с изрядни светлини и електронен или механичен звънец.
Изисквания към водача
Тук правилата са малко повече. Но основните са свързани с това кой може да управлява ИЕПС, къде може да се кара и с каква скорост.
В закона е записано, че водачите на индивидуални електрически превозни средства могат да ги управляват със скорост до 25 км/ч. Но в същото време е предвидено, че общинските съвети могат с наредба да определят участъци и с по-ниска скорост на движение.
Тротинетки могат да се карат само по изградената велосипедна инфраструктура и по пътищата, където максимално разрешената скорост на движение е до 50 км/ч.
По отношение на това кой може да управлява ИЕПС, тук нещата зависят от възрастта на водача. С текстовете в Закона е регламентирано, че минималната възраст за управление на индивидуално електрическо превозно средство е 14 години. Тези деца имат право да карат само по велосипедна алея. За да може да използва и пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 км/ч водачът трябва да има навършени 16 години.
Други правила
Законът задължава водачите на ИЕПС да се движат с предпазни каски, ако са до 18 години. Освен това в тъмната част на денонощието те трябва да са със светлоотразителни жилетки. С тротинетка не могат да се превозват големи предмети и товари. Забранено е и да се ползва от двама души едновременно.
В допълнение
Освен всичко изброено до тук, важно е също водачите на тротинетки да не забравят, че и за тях са валидни всички общи правила за движение по пътищата. Това са спазване на светлинните сигнали на светофарите, недопускане на неправилни маневри, рязка промяна в посоката на движение, даване на предимство на пешеходците и редица други.
Статистика
От 1 януари до 31 юли 2024 година са възникнали 323 пътнотранспортни произшествия с участието на водачи на индивидуални електрически превозни средства, от които 185 са тежки. При тях са ранени 192 участници в движението по пътищата и са загинали 5.