Заради тежката ситуация с пожарите местните власти и държавните институции в Благоевград проведоха работна среща, на която обсъдиха необходимите спешни мерки за недопускане на бедствени ситуации, както и координацията помежду си, информира БНР.

Недостигът на вода е най-тежкото следствие от горещото и сухо лято и един от сериозните проблеми, с които се сблъскват огнеборците. В област Благоевград, която е предимно планинска, това се усеща повече от всякога. Водните запаси в Рила и Пирин са намалели повече от два пъти, заявиха на работната среща директорите на двата национални парка. Водният дефицит е проблем и в населените места, особено там, където мрежата от пожарни хидранти и водоеми не е достатъчна, призна заместник-директорът на областната пожарна служба Георги Сарафов.

Стопанисването на водоемите и малките язовири е критично занемарено, оплака се кметът на община Симитли Апостол Апостолов. Той посочи като основна причина решението на държавата общините да предадат повечето от тях на предприятието за управление и стопанисване на язовирите.

Нито кметове, нито държавните институции в област Благоевград не са ползвали до този момент системата БГ-АЛЕРТ за ранно предупреждение при извънредни ситуации и бедствия, призна заместник-директорът на пожарната Георги Сарафов.

Само горските пожари от началото на годината са 60, като близо половината от тях са през юли. Огнената стихия е засегнала над 3600 декара горски масиви, заявиха от Югозападното държавно предприятие. За ефективна борба с пожарите дружеството е обучило над 80 горски служители като ръководители на екипи за гасене на пожари. От заместник-директора на предприятието Ваня Каменова разбирам, че на територията на сраната има само един такъв център – в Монтана.

Представителите на Югозападното държавно предприятие представиха информационни брошури и видеоклип за най-честите причини за горските пожари, в рамките на кампанията на МЗХ „Безотговорността е най-опасната искра“.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...