„Информационно обслужване“ трябва да е готово днес с преизчислението на резултатите от парламентарните избори и то ще бъде предоставено на Конституционния съд (КС). Това стана ясно от думите на председателя на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова пред бТВ.

Резултатите от това преизчисление ще са в основата на предстоящото решение на КС за законността на изборите и ще покажат дали вотът ще бъде касиран – изцяло или отчасти.

КС провери как е отчетен вотът в 2204 секции от общо 12 920 в цялата страна, като за целта възложи две експертизи. В 46,75% от проверените секции беше установена промяна в броя на действителните гласове, разпределени по кандидатски листи. Отделно експертите провериха наличните недействителни бюлетини в 436 секции и констатираха, че в 35,78% „броят на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от проверените секционни избирателни комисии, не съответства на установеното от експертизата“.

Всички данни от проверката бяха изпратени на ЦИК, за да ги въведе наместо тези в протоколите от проверените секции и да направи преизчисление на крайния резултат от изборите. То трябва да изясни дали с новите данни настъпва промяна в 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание, както и промени в персоналния състав на парламента и за кои депутати.

Всички тези преизчисления ЦИК възложи на „Информационно обслужване“.

Председателката на комисията каза днес, че данните, получени от КС, са въведени на два пъти и са проверени за грешки от членовете на ЦИК.

Както е известно, объркване предизвика фактът, че за седем секции в данните, изпратени от КС, за всяка от партиите, участвали на изборите, са посочени 0 гласа. Това са секции, за които КС не е получил изборните книжа от кметовете.

След пристигането на чувалите, които би следвало да съдържат бюлетините от вота, вещите лица са установили, че в част от тях има други материали. Заради това съдът се е обърнал към кметовете с искане да предоставят „правилните“ чували и част от тях, установявайки грешката са го сторили. Други – тези, които следва да съхраняват бюлетините от въпросните седем секции, обаче са заявили, че нямат друго освен чувалите, които вече са пратили на съда. Така КС на практика е в невъзможност да извърши проверка за действително подадените гласове и разпределението им. Затова в тези седем секции са отчетени 0 гласа за всички партии.

Камелия Нейкова днес посочи, че съгласно протоколите на секционните избирателни комисии в тези секции са подадени около 780 гласа.

 

www.news.lex.bg

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...