Сред акцентите в събитието бяха HPV, работната сила в онкологията и скринингът на онко-заболяванията в Европа. Българската страна беше представена и в трите теми.  Организатор е Европейската ракова организация (European Cancer Organisation), която през последните две години засилва ролята си в България и на Балканите.

 

За да догони развитите страни в Европа, България трябва да предприеме неотложни дейности по разгръщане и финансиране на мерките в Националния план за борба с рака и Националната програма за борба с хроничните незаразни болести“, заяви доц. Момчил Баев, д.м.

 

Европейската среща на върха за борбата с рака отново счупи всички рекорди с над 90 лектори, повече от 450 делегати, присъстващи лично и още повече участващи виртуално – всички обединени, за да обсъдят най-належащите въпроси в европейската политика за рака.

 

HPVБългария и Балканите

Специална сателитна среща, посветена на HPV и Балканите се проведе в рамките на конгреса. В нея участваха няколко държави от региона, а фокусирано представяне направиха Румъния, Хърватия и България, в които вече втора година функционират HPV-Коалиции. Доц. Момчил Баев, д.м., който е консултант на Европейската ракова организация по HPV за България и преподавател в Нов български университет представи развитието на българската Коалиция HPV, и обяви датата на предстоящата Регионална конференция по HPV, която ще се проведе в София на 23.01.2025 година.

 

Това е новаторско събитие, което ще събере влиятелни гласове от България, Румъния, Хърватия, Северна Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Косово, за да си сътрудничат и да стимулират значима промяна в борбата срещу HPV. Сред целите са споделяне на най-добри практики, справяне с HPV предизвикателствата и укрепване на регионалното партньорство.

Конференцията ще завърши със значим акт на единство, тъй като ключови заинтересовани страни от всички участващи държави ще подпишат историческа декларация в Националния парламент, затвърждавайки своя ангажимент за засилено регионално сътрудничество и застъпничество за по-добри политики по профилактика и диагностика.

 

Работната сила в онкологията в Европа и България

Кризата в работната сила в областта на здравеопазването и рака в Европа изисква спешно внимание. Неотдавнашните събития, като пандемията от COVID-19, продължават да оказват огромно влияние върху здравните специалисти, а нарастващият недостиг на работна сила, работеща с ракови заболявания, оказва дълбоко въздействие върху посветените работници на първа линия в грижите за онко-пациентите.

 

Ето защо Европейската организация за борба с рака, под ръководството на своята Мрежа за работна сила и подкрепящи партньори, стартира „Време за ускоряване за нашата работна сила“, обширна кампания за повишаване на обществената осведоменост за справяне с този неотложен проблем. Част от това е мащабно пан-европейско проучване за благосъстоянието на работната сила. Тук може да достъпите пълния доклад под заглавие “UNDER PRESSURE: SAFEGUARDING THE HEALTH OF EUROPE’S ONCOLOGY WORKFORCE” (Под натиск: Опазване на здравето на работната сила в онкологията в Европа“)

 

Фондация Астра Форум е партньор на проучването в България и чрез своята мрежа от членове и последователи постави страната на челното първо място по най-голям брой участници в изследването. По представителност следват Гърция, Обединеното Кралство, Румъния и Белгия.

 

По време на Европейска среща на високо равнище за борбата с рака бяха представени резултати от това широко паневропейско проучване на повече от 700 специалисти по рак от 30 страни – заедно с много от техните лични истории.

 

Сред основните акценти в изследването:

  • 19% от професионалистите в областта на рака изпитват високи нива на професионално прегаряне (burnout)
  • 51% казват, че техните ръководители не се интересуват от тяхното благополучие
  • 52% съобщават, че натоварването им изглежда „безкрайно“
  • 55% съобщават, че административните процедури правят работата им твърде трудна
  • 77% съобщават, че често им се налага да работят извънредно.

 

От началото на 2023 г. Фондация Астра Форум изпълнява програма за подобряване качеството на живот и психичното здраве на медицинските специалисти в България чрез различни мерки, основната от които е група за подкрепа с опитен психотерапевт. Групата приема нови членове и работи по справянето със стреса на работното място и междуличностните отношения там в защитена среда.

 

Индекс за скрининг на онко-заболяванията в Европа и България

Индексът на европейската политика за скрининг на рак събира най-новите данни, за да наблюдава напредъка на европейските политики за скрининг на рак във всяка държава, включително и в България. Страната ни е на дъното в класацията след Румъния и Гърция. Запознайте се подробно с документа ТУК.

 

Използването на най-добрите налични данни е от съществено значение за информиране за напредъка на политиката за скрининг на рак. Многобройни инициативи работят в тази област, но сложността на информацията и многобройните източници, от които идва, може да затрудни политиците да имат общ преглед за напредъка в скрининга за рак и да действат съответно. Индексът на европейската политика за скрининг на рак е ново практично решение в подкрепа на изпълнението на ангажиментите за скрининг на рак в европейските страни.

 

Данните на Европейската ракова организация идват на фона на факта, че България е единствената страна, която отчита нарастване в смъртността от онкологични заболявания както сред мъжете, така и сред жените за последните 10 години. Страната ни остава и сред страните от ЕС с най-ниските нива на петгодишна преживяемост за основните онкологични болести.

 

Ранното откриване на рак значително увеличава шансовете за оцеляване и възстановяване на пациентите. Въпреки това, все още е тревожно да наблюдаваме липсата на напредък в областта на раковия скрининг в много европейски държави, особено в България. Нуждаем се от по-решителни политически действия както от законодателната, така и от изпълнителната власт, и от съвместни усилия за повишаване на обществената осведоменост за значимостта на този проблем. Вярваме, че новият индекс може да служи като основа за разработването на препоръки, които ще съобразят политиките за скрининг на рак в България с европейските стандарти“, каза доц. Момчил Баев, д.м.

 

 

 

БЕЛЕЖКИ ДО РЕДАКТОРА

Европейската ракова организация е най-голямата мултипрофесионална организация за борба с рака в Европа. Той помага за намаляване на тежестта на рака, подобрява резултатите и подобрява качеството на грижите за пациентите с рак. Като федерация с нестопанска цел на организации-членки, работещи в цяла Европа, Европейската ракова организация събира професионалисти и пациенти с онкологични заболявания, за да съгласуват политики, да се застъпват за промяна и да говорят в полза на европейската ракова общност. Повече информация можете да намерите тук.

 

Фондация Астра Форум е българска неправителствена организация с девиз „Наука за устойчиво бъдеще“. Организацията работи в сферата на здравеопазването и общественото здраве като развива дейности по профилактика на инфекциозните и ваксинопредотвратими заболявания, обучения и събития за повишаване капацитета на медицинските специалисти. От 2022 г. Астра Форум развива програма за психично здраве и качество на живот на медицинските специалисти в България. Работи в партньорство с Нов български университет, Националния център по заразни и паразитни болести и други институции, както и с Европейската ракова организация по отношение на HPV и онкология.

 

Доц. Момчил Баев, д.м. е основател и председател на Фондация Астра Форум, съ-основател и член на Коалиция HPV – България, Консултант по HPV на Европейската ракова организация за България и преподавател в Нов български университет в Департамент „Здравеопазване и социална работа“. Интересите му са свързани със социалната медицина, инфекциозните болести, психичното здраве и проблемите на работната сила в здравеопазването. Автор е на монография „Качество на живот и психично здраве на медицинските специалисти в България“.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...