Цялостната оценка за експеримента с шестата поправка на Конституцията е, че той не само не успя да постигне заявената цел – съдебна реформа, но и съществено разклати конституционните устои на държавата. Това е катастрофалният резултат от „реформаторския“ напън на сглобката – да използва и да употреби основния закон като алиби за своето съществуване. Това заяви пред журналисти Румен Радев, попитан за произнасянето на Конституционния съд миналата седмица по промените в Конституцията, приети от 49-ото Народно събрание.
По думите на държавния глава, промените в основния закон и произнасянето на КС в цялост водят до парадоксални резултати. „Нямаме съдебна реформа, но в момента имаме управление без никаква политическа отговорност. Хора с двойно гражданство не могат да бъдат министри, но могат да бъдат народни представители. Тоест те могат да избират и контролират министрите, да коват закони и да взимат важни решения относно националната сигурност“, заяви Румен Радев и допълни, че резултатите от промените са плачевни. Според президента, на практика се оказва, че Обикновено народно събрание не може да променя правомощията на главния прокурор, но има съществено право да ограничи правомощията на държавния глава и то тези правомощия, които пряко касаят държавното управление.
Държавният глава заяви, че отговорност за назначенията на служебен министър-председател, както и за министрите в служебния кабинет, трябва да носят хората, които промениха Конституцията, а огромен проблем на измененията е, че на практика няма възможност за избор за премиер, защото списъкът с възможности става все по-къс. Според Румен Радев, конституционните промени въвеждат изкривяване във функцията на редица важни институции като БНБ, омбудсмана, Сметната палата. При избор на хора за ръководните позиции в тези институции, кандидатите трябва да отговарят на определени ясно заявени критерии за тези длъжности, но успоредно с това ще се мисли с презумпцията, че тези хора могат да станат и министър-председатели. Това изкривява самия процес на назначаване на хора в бъдеще и не е нормално, посочи Румен Радев.
Държавният глава напомни как при консултациите с потенциалните служебни премиери, изредени в основния закон, някои от тях категорично са заявили, че изобщо не могат да се нагърбят с тази отговорност. „За съжаление, в случая моите правомощия вече са изключително ограничени. Ясно заявих, че и при назначението на предишното правителство, ако аз назначавах състава, някои хора нямаше да бъдат министри“, допълни президентът.
„Един от ясно заявените мотиви за промени в Конституцията беше, че парламентът ще контролира всеобхватно служебното правителство. Но къде са резултатите от този контрол? Аз не ги виждам, защото няма политическа отговорност, но за сметка на това растат съмненията около това правителство за дълбоки зависимости“, заяви президентът Радев. По думите му, един от примерите за това е смяната на ръководството на Държавния авиационен оператор. „Моите огромни уважения към ген. Коджейков като спортист и охранител, но в длъжностната характеристика на генералния директор на Авиоотряда е записано, че той трябва да е летец“, заяви Румен Радев. Президентът посочи, че отстраняването от поста на ген. Златко Златев, който е летец с опит, и назначаването на охранител и спортист показва, че или има пълна некомпетентност и министърът на транспорта абсолютно не разбира от авиация, или показва дълбока зависимост и изпълнение на нечия поръчка. „Според мен в случая се касае и за двете“, допълни държавният глава.
„Явно когато имаш амбиции да управляваш цялата държава, а се вижда, че не можеш да управляваш собствената си партия, е нормално да си изнервен“ – така президентът Радев отговори на журналистически въпрос, свързан с твърдения на Делян Пеевски. Държавният глава посочи, че прекалено дълго медиите се занимават с „личните тревоги и вълнения на въпросния господин, които се опитват да ни се представят като някакъв обществен въпрос“. Той не е обществен въпрос, а лична драма, която естествено върви към своята развръзка, допълни президентът Радев. Държавният глава посочи, че както отдавна е заявил, не се намесва във вътрешните дела на никоя партия и няма да допусне сега да бъде замесван в долнопробни конспирации, медийни димки и фантазиите на други хора.
На фона на пожарите и бедствията най-важното е да се гарантира безопасността на хората, техният живот, имущество и препитание, заяви Румен Радев, попитан за овладяването на пожарите у нас. Президентът посочи, че за целта са необходими способности, подготвени хора и техника, нормативна база и създадена организация. Държавният глава призовава за преразглеждане на решението на Народното събрание, с което се задължава правителството да планира и задели огромни финансови средства за закупуване на специализирана летателна техника за борба с пожарите към МВР, тъй като не можем да си позволим дублиране на една и съща дейност в няколко структури. „Ако в МВР ще има такава специализирана техника, която да работи само един или два месеца в годината, какво ще правят летците и инженерите през останалото време? Те трябва да поддържат регулярна летателна подготовка. Този опит в момента е концентриран във Военновъздушните ни сили“, заяви Румен Радев и посочи, че трябва да се насочат средства, които ще са по-малко, във ВВС, за да се подготвят хора и да има ремонтирана техника. Попитан дали ще свика КСНС по тази тема, президентът отговори: „С кого по-точно да го свикам – с парламента, който е в полуразпад и предизборна кампания, и със служебно правителство, което не носи никаква политическа отговорност?“.
„Дипломат не се става за един ден с едно назначение, става въпрос за държавност“, това заяви Румен Радев, попитан за назначаването на Николай Ненчев за „временно управляващ“ посолството ни в Украйна. Президентът каза, че когато се посочва човек, който ще изпълнява ролята на посланик, е редно това да се съгласува по някакъв начин с президентската институция. „Иначе Конституцията става все по-непотребна, а това е огромен проблем“, допълни държавният глава. Президентът заяви, че постът на посланик в Киев трябва да е приоритетно назначение, но Министерският съвет трябва да отговори на въпроса защо Петър Танев не е предложен за указ, за да встъпи в длъжност, след като с министърът на външните работи е мотивирал предложението заедно с други кандидати за посланици.
В отговор, свързан с ескалирането на напрежението в Близкия изток, президентът заяви, че това представлява заплаха не само за този регион, но може да има глобални последствия. Надявам се по-бързо да видим обединение на международната общност, заяви Румен Радев. Въпросът може да бъде решен само пътя на диалога и дипломацията на принципа на решението за две държави, и по начин, приемлив и за палестинци, и за израелци, който да гарантира тяхната сигурност.