Вече виждаме как от партийни събрания се раздават разпореждания, как се заплашва министър-председателят, а това, че двама министри са предложени за освобождаване само седмица след клетвата на служебното правителство е поредно доказателство за провала на конституционната реформа. Надявам се г-н Главчев да си дава сметка за щетите върху кабинета и върху доверието в изборния процес, когато той светкавично изпълнява щенията на своя партиен началник. Когато служебните правителства бяха отговорност на президента, партиите не можеха и да си помислят за подобна намеса.
За външния министър стана ясно откъде идва заръката, но кой поръча смяната и на земеделския, когото г-н Главчев лично предложи за оставане в служебния кабинет в дух на приемственост и заради доказан мениджърски опит в областта? Вече заявих, че няма да се бъркам в решенията на министър-председателя за състава на служебния кабинет, но ще настоявам и той да си спази обещанието, което даде пред мен и пред обществото, че ще предложи кабинет, равноотдалечен от всички партии. Затова в петък ще поканя г-н Главчев да обсъдим неговите предложения, които не може да включват заместник-председатели на политически партии. Искам да чуя реалните мотиви, които накараха г-н Главчев така стремглаво, без да е работил с тези хора, без да ги познава, изведнъж да си смени мнението за тях.“
Президентът Радев: „Когато служебните правителства бяха отговорност на президента, партиите не можеха и да си помислят за подобна намеса. „
Напиши коментар Коментари