Президентът Румен Радев сезира повторно Конституционния съд (КС) с искане да отпаднат промените в Конституцията, гласувани от депутатите в 49-ото Народно събрание, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Става дума за текстовете, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за необмислено въведения принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, както и по отношение на съставянето на служебно правителство, се посочва още в съобщението.
Президентът обосновава необходимостта от повторно сезиране на КС и с възникването на редица нови обстоятелства, които се проявиха при приложението на оспорваните текстове. Атакуваните промени в Конституцията „отменят механизмите за носене на политическа отговорност при формирането и функционирането на органите на държавно управление“, посочва в мотивите си президентът.
Държавният глава отбелязва, че повторното сезиране ще даде възможност да бъдат изяснени редица спорни моменти, които вече белязаха процедурите по съставяне на служебно правителство по новия ред и които продължават да възпрепятстват функционирането на конституционно установени органи, в това число на самия парламент. Дори в момента част от трудностите при избора на председател на Народното събрание са израз на присъствието на тази висша длъжност и в т.нар. „домова книга“ за избор на служебен министър-председател, се казва още в съобщението
В края на юли Конституционният съд обяви за противоконтитуционни като невалидни част от промените в основния закон, гласувани от народните представители в края на 2023-та година.
Тогава бяха отменени разпоредбите, съгласно които досегашният Висш съдебен съвет (ВСС) се раздели на два отделни съвета – Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, което включва състава, мандата им и начина на избор на членовете, кой може да бъде член на двата съвета и функциите им.
За противоконституционни бяха обявени и промените, свързани с мандата на главния прокурор и неговите функции – че представлява и ръководи прокуратурата, и по предложение на Върховната прокуратура утвърждава общи методически правила за дейността в досъдебното производство на прокурорите, следователите и другите разследващи органи, които подлежат на обжалване пред Върховния административен съд по ред, определен в закон. Също така за противоконституционно бе обявено ограничението, при кои случаи главният прокурор може да сезира Конституционния съд.
За противоконституционна бе обявена и промяната относно това каква длъжност могат да заемат Главният инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет след приключването на мандата, както и относно пенсионирането им.
КС съд обяви, че са противоконституционни промените, свързани с това, че решенията за избор на членове на органи се приемат с мнозинство две трети от всички народни представители, когато това е предвидено със закон, както и с това, че ограничения в правомощията на служебното правителство могат да бъдат предвидени в закон.
/БТА/