С писмо до НСОРБ, от Министерство на икономиката и индустритята (МИИ) информират българските общини, че в Официалния вестник на ЕС е публикуван Регламент (ЕС) 2024/1610 на Европейския парламент и на Съвета от 14 май 2024 година за изменение на Регламент (ЕС) 2019/1242 относно определянето на по-строги стандарти за емисиите на CO2 от нови тежкотоварни превозни средства и включването на задълженията за докладване, за изменение на Регламент (ЕС) 2018/858 и за отмяна на Регламент (ЕС) 2018/956. Една от целите е изменение на действащия Регламент (ЕС) 2019/1242 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 година за определяне на стандарти за емисиите на CO2 от нови тежкотоварни превозни средства, като обхватът му се разширява до нови категории превозни средства, включително автобуси.
В новия регламент са заложени амбициозни цели за намаляване на средните емисии на автопарка от тежкотоварни превозни средства в ЕС (от 2025 г. – 15%, от 2030 – 45%, от 2035 г. – 65%, след 2040 – 90%)(чл. 3а), като за новите градски автобуси е предвидена цел делът им с нулеви емисии да е 90% считано от периода за докладване за 2030 г. и 100% считано от 2035 г. (чл. 3г и Приложение I). Това означава, че обслужващите градския транспорт фирми, независимо дали са частни и субсидирани или общински, следва, при закупуване и регистрация на нови автобуси, от 2030 г. те да бъдат предимно такива с нулеви емисии, а след 2035 г. единствено беземисионни автобуси по отношение на СО2.
В допълнение, в чл. 3д е предвидена и процедура за възлагане на обществени поръчки, включваща и конкретни изисквания относно оценката на приноса на офертата за сигурността на доставките. За процедури за възлагане на обществени поръчки, попадащи в обхвата на регламента, е предоставена възможност за използването на критерий за възлагане (или техническа спецификация), който се отнася до дела на продуктите от офертите с произход от държави, които не са страна по Споразумение на Световната търговска организация за държавните поръчки и които не са сключили споразумение за свободна търговия с ЕС, съдържащо правила за възлагане на обществени поръчки.
Възлагащите органи и възложителите се насърчават да използват и критерий за екологична устойчивост като критерий за възлагане или техническа спецификация за своите процедури за възлагане на обществени поръчки, обхванати от регламента. При оценката на екологичната устойчивост на градските автобуси, възлагани въз основа на този регламент, възлагащите органи и възложителите ще могат да вземат предвид различни елементи, оказващи въздействие върху климата и околната среда. Тези елементи могат да включват например: дълготрайността и надеждността на решението, лесното извършване на ремонт и поддръжка, лесното рециклиране и неговото качество, употребата на вещества, консумацията на енергия, вода и други ресурси на един или повече етапи от жизнения цикъл на продукта, включването на използвани компоненти, отпечатъка и въздействието на продукта върху околната среда през целия му жизнен цикъл и количеството генерирани отпадъци.
Разпоредбите на Регламент (ЕС) 2024/1610 ще са с пряко приложение и директен ефект за страната ни. По мнение на МИИ, под една или друга форма тези нови аспекти на европейското законодателство може да повлияят и да са предизвикателство за част от общините в страната, както и за фирмите, обслужващи градския транспорт.
В писмото се посочва, че за постигане на заложените в горепосоченото законодателство цели, при закупуване на нови автобуси, общините следва да заложат приоритетно на такива с нулеви емисии, дори и да са по-скъпи, за сметка на конвенционалните такива. Това не важи при сценария за закупуване на годни автобуси за градския транспорт втора употреба от други държави членки на ЕС. В допълнение, общините следва да обезпечат към 2030 г. наличие на необходимата зарядна инфраструктура за нуждите на беземисионни превозни средства от градския транспорт, както и да се съобразят с изискванията относно обществените поръчки при закупуване на нови градски автобуси. Важно е да се вземат предвид и възможностите на електроенергийната мрежа, включително преносната способност, устойчивостта и съхранението, както и необходимостта от допълнителни връзки.
От МИИ обръщат внимание, че общините, предлагащи услугата „градски транспорт“ е необходимо да планират необходимостта от инвестиции за изграждане на зарядна инфраструктура и за закупуване на съответните тежкотоварни превозни средства с нулеви емисии, както и да заложат в бюджетите си необходимите средства за постигане на предвидените в новото законодателство цели.
С новите законодателни изисквания може да се запознаете на:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/bg/TXT/?uri=CELEX%3A32024R1610 – на български език
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202401610 – на английски език.
www.namrb.org