Проект „Силен старт“ на МОН ще осигури повече специалисти и за яслените групи

Процентът на децата, записани в детска градина, се увеличава с близо 10% през последните две години и стига до 88 % през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков в столичната детска градина № 50, където даде начало на дейностите по проекта на МОН „ Силен старт“. Финансиране по него ще получават 1 500 градини и училища с предучилищни групи за подпомагане на деца със СОП, в риск и изявени дарби, квалификация на педагогически и непедагогически специалисти, интензивната работа с родители и др.

„През последната година упорито работихме по отношение на ранно детско развитие, както и грижата и образованието на децата в ранна детска възраст“, каза министър Цоков. Той подчерта, че политиките, свързани с работата по механизма за обхват, въвеждането на задължително предучилищно образование за децата от 4 години, премахването на таксите за посещение на детска ясла и детска градина, осигуряването на безплатни учебни пособия, дават резултат. „Това е много добър показател за политиките не само на образователната система, но и на обществото като цяло“, каза още министърът.

По проект „Силен старт“, реализиран от МОН и финансиран по европейската програма „Образование“ ще бъдат отпуснати общо над 105 млн. лв., за мерки и дейности, които ще реализират в продължение на 5 години. Те включват допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби, обща подкрепа за приобщаване на децата в предучилищното образование, психологическа подкрепа и прилагане на програми за здравно образование и физическа култура, интензивна работа с родители и повишаване квалификацията на педагогическите специалисти и непедагогически персонал. Предвижда се общо 75 000 деца и родители да получат подкрепа.

За първи път в рамките на проекта ще бъдат включени и яслените групи в детските градини. Проектът „Силен старт“ ще даде възможност на силен и равен старт на различни групи деца, подчерта министър Галин Цоков.

Детска градина №50 се посещава от 277 деца – от между 1 и 6-годишна възраст, а екипът й е от 51 души, 26 от тях са педагогически специалисти. Образователната институция разполага с музикален салон, физкултурен салон, открита и закрита площадка за безопасност на движението по пътищата, сензорни стаи, изградени по проект на МОН, ателие по керамика. Директорът Росица Алексиева каза, че от тази учебна родителите на деца от четвърта подготвителна група ще имат възможност да преценят дали искат следобеден сън за децата си или занимания за обучение и социализация.

Деца от детската градина показаха занимания по интереси, с които развиват уменията и таланта си – музикални изпълнения, лего работилница и спортно състезание.

Педагогическите специалисти от детската градина, която ще се включи в повечето дейности проекта, представиха добри практики от изпълнението на сходни дейности в системата на предучилищното образование и споделиха, че ще ги надградят чрез „Силен старт“.

На събитието присъстваха още кметът и зам.-кметът на район „Възраждане“ Станислав Илиев и Димитър Белов, д-р Ваня Кастрева, началник на РУО София-град, Любомир Йосифов, главен секретар на МОН, Ваня Георгиева, ръководител на проекта и експерт по предучилищно образование, Владимир Станчев, директор на дирекция „Управление и изпълнение на проекти“, представители на Изпълнителна агенция „Програма за образование“, директори, учители, родители, експерти от МОН и РУО София-град.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...