Съдия Джеръми Джонсън също има допуск от британските власти за достъп до строго секретна информация. Джонсън и Виктория Шарп, старши съдия от Върховния съд, ще решат съдбата на Асандж. Ако бъде екстрадиран, журналистът е изправен пред максимална присъда от 175 години затвор.
В журналистическата си кариера Асандж разкри тайни операции на службите за национална сигурност на САЩ и Великобритания. Сега той е изправен пред съдия, който е работил за една от същите тези държавни агенции.
Както и при предишните съдии, които са се произнасяли по делото на Асандж, това поражда опасения за институционален конфликт на интереси. Точно колко е платено на Джонсън за работата му за правителствените ведомства, не е ясно. Записите показват, че той е получил хонорари два пъти от правния отдел на правителството за услугите си през 2018 г. Сумата е над £55 000.
МИ6 и разследването на смъртта на принцеса Даяна
Джонсън е станал заместник-съдия във Върховния съд през 2016 г. и пълноправен съдия през 2019 г. В биографията му се посочва, че той „често е работил по случаи, свързани с полицията и правителствените управления“.
Като адвокат през 2007 г. той представлява МИ6 като наблюдател по време на разследването на смъртта на принцеса Даяна и Доди Ал Файед.
Източници от външното министерство, цитирани от британските медии, не могат да си спомнят „предишен случай, когато МИ6 е назначил адвокати за разследване“.
Съобщава се, че британското разузнаване МИ6 е било „толкова загрижено от възможните разкрития“ по време на разследването, че Джонсън е бил назначен да „седне на изслушването“.
Той е бил натоварен със задачата да предостави „такава помощ, каквато съдебният лекар може да изисква“.
Защита на министерството на отбраната
Джонсън също е представлявал Министерството на отбраната (МО) на Обединеното кралство поне два пъти. През 2013 г. той е защитавал министерството по време на нашумялото разследване на твърденията, че „британски войници измъчват и незаконно убиват иракски затворници“ през 2004 г.
Адвокатите на МО тогава твърдят, че иракските обвинения са „продукт на лъжи“ и че тези, които отправят твърденията, „са виновни за престъпен заговор“. Джонсън твърди, че има „убедителни и обширни и независими съдебномедицински доказателства“, които да опровергаят обвиненията. Петгодишното разследване, което струва около £ 25 милиона, оневинява британските войски.
Джонсън също е защитавал МО през 2011 г. в дело за обжалване срещу Шон Ууд, военнослужещ от Кралските военновъздушни сили (RAF). Предишната година Ууд спечели делото, претендирайки за обезщетение срещу МО, твърдейки, че неврологичното му състояние, подобно на болестта на Паркинсон, е причинено от излагане на органични разтворители, докато служи в RAF.
Съдията уважава иска на Ууд срещу МО, но не признава, че това е причинило претендираната от него вреда.
Най-високо ниво на достъп до класифицирана информация
Джонсън е назначен от главния прокурор за „специален адвокат“ около 2007 г., показва проверка на Declassified UK. Това са специално проверени адвокати, които се наемат при изслушване на тайни доказателства в закрит съд.
Специалните застъпници трябва да преминат проверка и да получат допуск за най-високото ниво на класифицирана информация преди назначаването им, се казва в съобщение, публикувано на сайта на правителството.
Такава проверка се изисква за лица, които имат „чест и неконтролиран достъп до строго секретни активи или изискват достъп до материали с гриф „Строго секретно“.
През 2016 г. Джонсън действа като специален адвокат по делото на Абдел Хаким Белхадж, либийски гражданин, който обвини правителството на Обединеното кралство и МИ6, че са участвали в отвличането му и това на бременната му съпруга Фатима Бушар. По-късно правителството на Обединеното кралство се извини за действията си, които са допринесли за предаването, задържането и изтезанията на Белхадж и Бушар.
„Уикилийкс“ публикува чувствителни документи за използването от САЩ и Великобритания на „извънредно предаване“ на лица по време на войната срещу тероризма.
Шарп и Джонсън
Водещият съдия по делото за екстрадиция на Асандж във Върховния съд е Виктория Шарп, която беше назначена през 2019 г. от тогавашния премиер Тереза Мей. Журналистически разследвания показаха, че Шарп има семейни връзки с Консервативната партия.
Шарп и Джонсън са се произнасяли и по други нашумели съдебни дела. През 2022 г. те отхвърлиха иск за съдебен контрол по отношение на събирането и споделянето на масиви от данни от МИ5 и МИ6.
През 2023 г. Шарп и Джонсън се произнесоха срещу екстрадирането на британец в САЩ за измама с криптовалута, твърдейки, че „е възможно да бъде съден във Великобритания“.