Затова е обичайно екипи от цял свят да се стичат към местата, откъдето ще премине сянката на Луната, т.е. откъдето ще се наблюдава пълна фаза, и то с максимална продължителност, поясни той.
На 8 април ще настъпи дългоочаквано пълно слънчево затъмнение, видимо от Северна Америка. От България то няма да се наблюдава. Това е и най-интересното астрономическо явление за годината поради продължителната си пълна фаза, каза Маркишки.
Екип от Института по астрономия при БАН вече замина за Мексико, както и няколко групи български астролюбители, които се отправиха към Мексико и Тексас, САЩ. Това са дестинациите, където пълната фаза ще продължи най-дълго. Наблюдателите пренасят със себе си немалко апаратура и оборудване, внимателно подготвени месеци преди самото явление, каза Маркишки. Той е автор на „Гид на любителя астроном” – издание на катедра „Астрономия” във Физическия факултет на СУ, което дава информация за астрономическите явления през годината и съвети за наблюдението им за любителите-астрономи.
Затъмнението на 8 април ще се наблюдава като частично слънчево от източната част на Тихия океан, Централна и Северна Америка, северната част на Атлантическия океан и остров Гренландия.
Сянката на Луната ще премине по ивица, чиято ширина ще достигне 197 км и по протежение на която ще може да се наблюдава пълно слънчево затъмнение. Лунната сянка ще „докосне“ Земята в Тихия океан, ще премине през Мексико, както и през някои от централните и североизточни щати на САЩ, като Тексас, Арканзас, Мисури, Илинойс, Индиана, Охайо, Ню Йорк, Върмонт и Мейн. След това тя ще пресече за кратко източна Канада и по-точно – провинция Ню Брансуик. После ще продължи през северната част на Атлантическия океан, където нейният път ще приключи, посочи Маркишки.
По време на затъмнението Слънцето и Луната ще бъдат в съзвездието Риби. Максималната фаза ще настъпи един ден след лунния перигей, т.е. ден след момента, в който Луната се приближава максимално до Земята, обикаляйки я по своята елиптична орбита. Поради това Луната ще бъде с по-голям видим диаметър, което ще повиши продължителността на пълната фаза до 4 минути и 28 секунди за наблюдател от района на гр. Гомес Паласио, щата Дуранго, Мексико.
Частичните фази ще започнат в Тихия океан в 18:42:12 ч. българско време. Пълното затъмнение ще започне в 19:38:49 ч., също в Тихия океан. Максималната фаза на пълното затъмнение ще настъпи в 21:17:18 ч. в Мексико. Краят на пълното затъмнение ще бъде в 22:55:34 ч. – в Атлантическия океан, а на частичните фази – в 23:52:19 ч., също в Атлантика, каза физикът.
На илюстрацията: Подредба на Слънцето, Луната и Земята по време на слънчево затъмнение. Полусянката на Луната (penumbra) покрива обширен регион от земното кълбо – над 6400 километрав диаметър, което е сравнимо с площта на цял континент. От този регион затъмнението се наблюдава като частично. Пълно слънчево затъмнение се наблюдава от много по-ограничен район, само от ивицата, по която преминава лунната сянка (umbra). Илюстрация: Пенчо Маркишки
Институт по астрономия с Национална Астрономическа Обсерватория, БАН

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Mandatory fields are marked with *