Различното е, че те вече се извършват със земеделски дрон AGRAS Т30.
След забраната на ГВА за използване на мотоделтапланер при такива въздушни обработки, поради близостта на Атанасовско езеро и езерото Вая до Летище Бургас, Дезинфекционна станция потърси и откри алтернативни варианти. В езерото Вая успешно беше извършена ларвицидна обработка с лодка на ИАРА. Атанасовско езеро обаче няма как да се обработи по вода, защото е плитко. Така земеделският дрон се оказва изключително ефективен вариант за извършване на ДДД обработки в недостъпните с наземна техника територии. Със своето здраво и издръжливо тяло и резервоар от 30 л., той може да обработи до 160 декара за един час. Разполага с 16 дюзи за оптимално покритие и висок интензитет на пръскане. Снабден е с прожектор и двойна FPV камера за предаване в реално време, което позволява обработките да се извършват рано сутрин и в тъмните часове на денонощието. Сферичният радар позволява автономно адаптиране към терена и всепосочно заобикаляне на препятствия и опасни обекти. Интелигентното дистанционно управление дава възможност на оператора да контролира скоростта на движение и количеството на впръсквания препарат.
През месец юли със земеделския дрон бяха извършени ларвицидни и имагоцидни обработка на водни площи и тръстикови масиви в Атанасовско езеро, както и ларвицидни в кв. „Сарафово“. Апаратът успешно може да се използва и за дезинсекционни обработки срещу гъсеници на бялата американска пеперуда. Това бе направено в ж.к. „Меден рудник“. Там бяха обработени дървета с височина на короната над 15 м.
Предстоят ларвицидни и имагоцидни обработки по езерото Вая.
Чрез приложения комплексен подход по въздух, земя и вода се цели намаляване на високата популация на комари и разпространението на гъсеници на територията на община Бургас.