Идният понеделник, 11 ноември, в Бургас ще се състои вечер на високата литература. В Центъра за съвременно изкуство и библиотека, от 18.00 часа, ще бъде премиерното представяне  на книгата „Разговори с Михаил Неделчев“  с автор проф.д.н .Пламен Дойнов, ректор на НБУ. Това е втората книга от поредицата „Очи в Очи” и съдържа 11 тематично оформени разговора, чието начало е положено в юбилейната за Михаил  Неделчев 2022-ра година. Това са свободни литературоведски диалози, колегиално-приятелски събеседвания по проблеми от близкото литературно минало, в което Михаил Неделчев играе открояващо се значима роля. Този формат ще представи завладяващи прозрения и анализи, ще предразположи на любителите на литературата да се запознаят с дълбоките исторически и културни пластове на две епохи, автори и литературни произведения , които са оказали влияние върху развитието на съвременното литературно  изкуство.

Събитието се организира по покана на Община Бургас.

В тях ефектните концептуални формули се сплитат с цветни биографични и битови подробности, обогатяващи същностното разбиране на времена и личности, на професионални проблеми и културни герои. От една страна, става дума за сложното публично осъществяване на един алтернативен литератор в годините на комунистическия режим, а от друга – за поредицата от волеви и случайни избори, чрез които една личност отстоява автономността на заниманията с литература във всички времена.

В предговора на изданието авторът пише: „Тази книга представя разговарящия Михаил Неделчев – събеседник, който превръща всяко говорене в спектакъл на радостта от общуването, а всеки разказ за словото – в обаятелно утвърждаване на високия смисъл на литературата.“

„Тази книга поддържа висок интерес у читателя до последния си ред. Представя пътя на големия литературен историк през две социални епохи. С присъщата на Михаил Неделчев лекота и естественост в разговора се обединяват светът на литературните концепции и този на частните битови и социални сюжети, някои драматични, други забавни. Безспорно богатство на книгата е и изобилието от спомени за големи творци от епохата на НРБ, с които пътят на Михаил Неделчев се пресича по един или друг начин. Не е пропусната и гражданската му активност, политическата му биография на радикалдемократ, на един от създателите на СДС, на народен представител. Особено очарование излъчва и хармоничното общуване на двама забележителни интелектуалци, задълбочени изследователи на българската литература от различни поколения, съмишленици. Те търсят максимална откровеност, споделят се тайни, уточняват се факти, разбулват се поприкрити истини. Партньорството им в тези диалози само по себе си е пример за това как се прави литературна история, ако перифразираме заглавието на М. Неделчев „Как работи литературната история“. ,споделя за книгата д-р Добрина Топалова.

Проф. д.н. Пламен Дойнов е ректор на Нов български университет от 01.07.2020 г. Преподава история и теория на литературата, академично и творческо писане в НБУ. Проф. Дойнов е сред основателите на департамент „Нова българистика“ и два мандата негов ръководител (2012–2020). Автор на идейния проект и директор на научната програма „Литературата на Народна република България (1946–1990)“. Той е поет, драматург и литературен историк. За поезията си е отличаван два пъти с наградите „Николай Кънчев“ (2012 и 2016) и „Иван Николов“ (2004 и 2012), за драматургията си – с „Иван Радоев“ (2001) и „Аскеер“ (2006), за своите изследвания – с „Христо Г. Данов“ в категория „Хуманитаристика“ (2012), „Иван Мешеков и Иван Радославов“ (2015) и „Иван Динков“ (2016). Негови книги са издадени във Франция, Унгария и Полша, а текстовете му са превеждани на всички европейски езици. През 2013 г. президентът на Република Унгария му присъжда Златен кръст за заслуги в областта на културата, а през 2018 г. е номиниран за международната награда „Европейски поет на свободата“ в Полша. Той е дългогодишен редактор в седмичника „Литературен вестник“ (от 1993 г.). Проф. Дойнов е автор на 12 литературноисторически монографии и книги с литературна критика, сред които „Българската поезия в края на ХХ век“ (в две части, 2007), „Българският соцреализъм: 1956, 1968, 1989“ (2011), „Алтернативният канон: Поетите“ (2012), „Българската литература и началото на ХХІ век“ (2013), „Литература, размразяване, разлом: 1962“ (2015), „Литература на случаите. От „Тютюн“ до „Хайка за вълци“ (2017) и др. Съставител е на над 50 научни и документални сборници в осем издателски поредици в областта на историята на литературата от епохата на Народна република България.

Проф. Михаил Неделчев е литературен историк и критик, автор на десетки книги, между които „Социални стилове, критически сюжети“ (1987), „Размишления по българските работи“ (2002), „Литературно-историческата реконструкция“ (2011), „Двете култури и техните поети“ (2012), „Ефектът на раздалечаването“ (2015). Той е преподавател по теория и история на литературата в Нов български университет; почетен професор на НБУ

www.burgas.bg

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...