Изграждането на нови железници е скъп бизнес. Дори при идеални обстоятелства прокарването на нов маршрут през пейзажа струва милиони долари на миля и може да отнеме десетилетия, за да бъде завършено. Ако искате да построите тази железопътна линия през една от най-гъсто населените страни в Европа, очаквайте разходите и съпротивата да се увеличат драстично.

С първата си – и сега единствена – фаза, която в момента струва между 58,4 милиарда и 70 милиарда долара от правителството на Обединеното кралство, британският железопътен проект High Speed ​​2 (HS2) сега струва насълзяващите окото 416 милиона долара на миля. Това е показател, който му дава съмнителната чест да бъде най-скъпият железопътен проект в света. Само също толкова проблемният проект за високоскоростна железница в Калифорния в Съединените щати на стойност 128 милиарда долара се доближава до нарастващите разходи на HS2, като някои оценки предполагат, че той може да достигне 200 милиона долара на миля. За сравнение, линията Tours-Bordeaux TGV във Франция струва около 32-40 милиона долара на миля в средата на 2010 г. – въпреки че голяма част от тази линия минава през слабо населени земеделски региони.

Гъстотата на населението и топографията очевидно оказват значително влияние върху разходите за строителство. Въпреки това Китай и Япония успяха да прокарат нови високоскоростни железопътни линии през някои от най-гъсто населените мегаполиси в света за много по-малко, отколкото ще струва на Великобритания изграждането на 140-милната линия между Лондон и централния английски град Бирмингам . А китайски изпълнители успяха да прокарат високоскоростната линия Джакарта-Бандунг „WHOOSH“ през някои от най-трудните и гъсто населени терени на Индонезия за около 80 милиона долара на миля.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...