Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв „Сарафово“, в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост.

Според Спас Узунов от Българска фондация биоразнообразие, които до преди няколко месеца работеха по проект за опазването на Атанасовско езеро, тази тръба зауства в морето води, които са от обходния канал на езерото и събира всички повърхностни води от водосбора му. Водите в морето не са в никакъв случай отпадни, а са води от реки и води от селскостопански територии, уточни той.

„Друг е въпросът какво съдържат тези води. В рамките на проекта, който приключи имахме пункт за изследване на водите точно в тази част. Тези води съдържат азотни и фосфорни съединение под различна форма, които попадат във водите от селскостопанските територии и идват от торовете, които се използват. Водите, които се заустват в много от случаите са много натоварени. Това не се случва еднократно и този проблем не е само на Атаносовско езеро. Замърсяването на повърхностните води с азотни и фосфорни съединения е повсеместен проблем. В плана за управление на речните басейни има предвидени мерки, но не мога да кажа до колко са ефективни“, разказа Узунов.

Заустването на подобни води в морето води до увеличение на водораслите, а това от своя страна до намаляване кислорода във водата.

 

Узунов допълни, че има проекти за заустването на водата по-навътре в морето. С разрастването на града и изграждането на северния обход, обходния канал на Атанасовско езеро поема допълнителна вода, която той не може, а това крие рискове за наводняване на самите солници.

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...

1 comment

1
Az

Голяма част от лугата
се изхвърля в морето и затова се получава този цвят и разпенването