Пътешествениците, които се интересуват от задълбочени гмуркания в геологията, културата и устойчивостта, имат няколко нови дестинации, които да поставят в списъка си с кофи. ЮНЕСКО току-що обяви определянето на 18 нови глобални геопарка, с което общо 213 обекта представляват 48 страни по света.

От кристално чисти карстови езера до архипелаг, образуван през последната ледникова епоха, тези паркове са повече от просто места с уникални геоложки особености; те служат и за подчертаване на природното, културното и нематериалното наследство на даден регион. „Глобалните геопаркове на ЮНЕСКО представляват пейзажи, където международно значимото геоложко наследство се преплита с човешката история и поддържа богато биоразнообразие“, обяснява Антонио Абреу, директор на Отдела за екологични и земни науки в ЮНЕСКО. „Всеки нов геопарк разказва уникална история, използвайки геологията като свой обектив.“

Ето пет от най-новите геопаркове в списъка на ЮНЕСКО:
1.Убераба, Бразилия
Известен като „Земята на гигантите“ поради богатото палеонтологично наследство, открито тук, този нов геопарк включва югоизточния бразилски град Убераба. Той съдържа впечатляващи геоложки образувания, включително планинските вериги Serra da Galga и Serra Geral, които са образувани от базалтови потоци и разказват историята на древни вулканични изригвания. Тук има и повече от 10 000 вкаменелости на динозаври и други праисторически форми на живот
2.Биоково-Имотски езера, Хърватия
Две различни и уникални геоложки формации съставляват геопарка Биоково-Имотски езера в южна Хърватия. Първата е планинската верига Биоково, достъпна през популярния природен парк Биоково, който предлага безброй атракции на открито, включително образователни разходки сред природата, планински гледки и дори ботаническа градина, подчертаваща флората, открита по тези крайбрежни планински склонове. Тук третият по височина връх в страната, връх Свети Георги, се извисява на 1762 м над морето.
3.Метеора Пили, Гърция
Метеора Пили, разположена в гръцкия регион Тесалия, се представя като „пътешествие през пространството, времето и геологията“ и не е чудно, тъй като много от местата й изглежда безпроблемно съчетават природа и култура. Например извисяващите се пясъчни колони на Метероа, някои достигащи до 300 м височина, служат като кацалки за манастири от византийската епоха, построени между 1200 и 1600 г. сл. н. е. Въпреки че този прочут обект вече е получил статут на ЮНЕСКО за световно наследство през 1988 г., новото обозначение на геопарка включва близките геоложки чудеса като формациите Тафони в Каламбака, известни със своите модели на ерозия, подобни на пчелна пита
4.Лонгян, Китай
Считан за център на китайската култура хака, град Лунян в провинция Фудзиен е известен със своите отличителни сгради в стил кръгла къща и компактни калдъръмени улици. Хората Хакка, които живеят в този район, все още пазят уникални традиции, като фестивала You Da Long, в който местните хора изпълняват танц в голяма драконова формация, и фестивала Zou Gu Shi, местен карнавал, включващ печат на дърворезби и носене на традиционно облекло. В допълнение към културната и архитектурна история, геопаркът се простира и до естествената гора, която заобикаля града, най-гъстата гора в западен Фуджиан.
5.Архипелаг Южен Фюн, Дания
Архипелагът Южен Фин е пример за това, което се нарича „удавен“ пейзаж от ледниковия период, създаден от драматичното покачване на глобалните водни нива преди повече от 10 000 години. Понякога наричан „Градината на Дания“ заради дългата си история като земеделски обект, той обхваща около 55 острова и островчета, сгушени в едни от най-добрите води за плаване в света. Посетителите могат да прескочат архипелага с платноходка или да се гмуркат, за да изпитат застрашената морска екосистема.
източник: BBC

Напиши коментар Коментари

Оставете коментар

Задължителните полета са маркирани със*

Loading...