Южна Европа е обхваната от първата интензивна гореща вълна за лятото. Очаква се живакът в термометрите в някои населени места в Германия да скочи до 40°C през следващите дни. Властите в няколко провинции издадоха здравни предупреждения и мобилизираха пожарните екипи, за да предотвратят евентуални пожари. В Испания температурата достигна 46°C, докато в Португалия бяха регистрирани рекордните 46,6°C в град Мора, на около 60 км източно от Лисабон – нов национален рекорд за месец юни.
В Италия броят на хоспитализациите се е увеличил с 20% в някои горещи региони като Тоскана. Властите съветват жителите и туристите да останат по домовете си през най-горещите часове на деня, от 11 до 18 ч. Във Франция за първи път в историята на страната са издадени предупреждения за горещи вълни за почти цялата територия. Météo-France обяви оранжев код за опасно горещо време за 88% от регионите на страната. Френското правителство поиска от бизнеса да коригира работното време, за да защити работниците, а около 200 държавни училища са затворени до тази сряда. В Париж е обявено най-високо ниво на тревога за горещи вълни.
Експертите обясняват тази ситуация с феномена, наречен „топлинен купол“: възниква, когато област с високо налягане се намира над даден регион в продължение на дни или седмици. Този „купол“ блокира свежия въздух и облаците, създавайки ефект, подобен на фурна – въздухът и земята под него се нагряват все повече и повече, ускорявайки изсъхването на почвата. Въздухът в блокирания антициклон се нагрява и “адиабатно” – поради спускащите се надолу към земята въздушни потоци.
Много проучвания сочат, че с глобалното затопляне проявата на топлинни куполи ще става все по честа и те ще бъдат по-интензивни.
Особено обезпокоително е затоплянето на повърхностните води на Средиземно море, на места – до 30°C. Това води до интензивно изпарение и формиране на мощни бури и последващи наводнения.
На глобално ниво положението е не по-малко притеснително – в Обединените арабски емирства още през май беше измерена рекордната температура от 51,6°C – най-високата майска стойност, регистрирана досега.
И всичко това се случва на фона на миналото лято: най-горещото в историята на метеорологичните измервания.
Началото на още едно лято в червено и у нас
Астрономическото лято настъпи на 21 юни, а юли започва директно с интензивна гореща вълна, заляла почти цяла България. Според прогнозите, температурите през следващите дни ще надхвърлят 38–40°C на много места, което поставя началото на поредното опасно горещо лято на фона на глобалното затопляне. В климатологията летният сезон обхваща периода от 1 юни до 31 август, у нас той започна „по календар“ – още в първите дни на юни температурите рязко се повишиха. В София термометърът достигна 30°C в отделни дни, а във вътрешността на страната – в Пловдив, Велико Търново, Плевен и Русе – бяха отчетени стойности над 32°C, това е официалният праг за горещ ден. Първите горещи вълни засегнаха Дунавската равнина, Горнотракийската низина и Санданско-Петричкото поле, а юли обещава още по-екстремни температури.
Според прогнозите това лято ще бъде поредното със средни сезонни температури над нормата и сезонни количества валеж под нормата. Според Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), се очаква това лято да е идентично на миналогодишното рекордно топло лято.
Въпросът е не дали има горещи вълни у нас, защото те ще стават все по-чести и интензивни, а доколко сме готови да се справяме с последиците. Важно е да говорим за превенцията, за реалната ни подготовка – или липсата ѝ – заради институциите. Знаем ли какво се случи миналото лято?
Според Европейската служба за климата „Коперник“, лятото на изминалата 2024 г. е било най-горещото от прединдустриалната епоха насам в световен мащаб. Близкият изток и Северна Африка преживяха безпрецедентни горещи вълни, с рекордни температури в Ирак, Египет, Кувейт, Палестина, Ливан, Йордания и Саудитска Арабия. През 2024 г. стотици поклонници загубиха живота си по време на хадж в Саудитска Арабия, когато температурите се покачиха над 51°C.
И в България лятото на 2024 г. е било емблематично с опасно дълги и интензивни горещи вълни.
По данни на НИМХ сезонът е бил най-горещият от началото на редовните метеорологични наблюдения, и един от най-сухите. Юни е бил най-топлият месец юни от 1930 г. насам.
Какви са последиците от горешите вълни и