През август екип на БДЗП маркира с GPS предаватели два млади египетски лешояда в Източни Родопи. Това постави началото на първото в света проследяване на цяло семейство от световно застрашения вид. Младите птици получиха имената Лизи и Изабела. Техни родители са небезизвестната двойка Изи и Лъки, които също са маркирани с GPS предаватели. Това предостави ценна възможност да се научи повече за поведението на младите птици – следват ли своите родители до местата за хранене, учат ли се от тях да оцеляват в природата, мигрират ли заедно към Африка.
Екипът ни с интерес проследи първия полет на Лизи и Изабела извън гнездото. През първите дни те се придържаха около скалата с гнездото, но постепенно започнаха да натрупват увереност и да предприемат все по-далечни и смели полети, следвайки своите родители. Изи и Лъки им показаха местата, където да намират храна, безопасните места за нощувка и пределите на своята гнездова територия. Това са важни познания, които да помогнат на младите лешояди да оцелеят в дивата природа и да се подготвят за миграцията. В някои случаи семейството летеше заедно до местата за хранене, а в други всяка от младите птици следваше един от родителите и се отправяше на пътешествие за изследване на територията.
В потвърждение на очакванията на експертите четирите птици мигрираха независимо една от друга. Първа миграцията си започна Лизи, която бе и по-малката от двете сестри. Тя напусна района на гнездото си на 8-ми септември. Само четири дни по-късно, водени от миграционния инстинкт, територията си напуснаха също Изабела и майка им Изи. Двете обаче избраха различен и самостоятелен път на миграция. Освободен от ангажименти за грижа за поколението, последен на 14-ти септември гнездовата територия напусна и бащата Лъки.
Изи и Лъки мигрираха по традиционния за египетския лешояд миграционен път – прелетяха на Босфора, след това през централна Турция и Близкия Изток до Египет, откъдето птиците навлизат в Африка, за да достигнат местата си за зимуване в Судан. За разлика от тях младата и неопитна Лизи се отправи към Дарданелите, след което, вместо да продължи по традиционния маршрут за вида през централна Турция, тя се прехвърли на остров Лесбос и от там продължи да следва крайбрежието, прескачайки от остров на остров докато не стигна Родос. Без колебания Лизи се впусна в най-опасното предизвикателство за младите египетски лешояди, а именно – направи опит да прелети над Средиземно море и за съжаление загина по пътя. Едва един на десет млади лешояда, които предприемат това рисковано пътуване завършва успешно!
За разлика от своята сестра, Изабела последва традиционния и по-безопасен път през централна Турция. Тя достигна крайбрежието на Средиземно море при полуостров Адрасан в Южна Турция, но вместо да предприеме рискован прелет над морето, Изабела предпочете на следва крайбрежието. За съжаление при своя прелет над планината Изабела бе смъртоносно простреляна от бракониери и загина. При получаването на тревожния сигнал от GPS предавателя БДЗП се свърза с експерта Лале Актай и с помощта на местните власти тялото на Изабела бе открито, но твърде късно, за да бъде спасена.
Трагичната съдба на Изабела и Лизи потвърждава колко опасен е периода на първата миграция за младите египетски лешояди и че дейностите за опазването на този емблематичен вид трябва да продължи по целия миграционен път между Европа и Африка.
Дейностите по проследяването на вида с GPS предаватели се осъществява в рамките на проекта „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP), която се управлява от Природозащитната инициативата на Кеймбридж – сътрудничество между Университета на Кеймбридж и водещи международни организации, фокусирани в опазване на биоразнообразието. Университетът и Програмата за застрашени ландшафти се подкрепят от Аркадиа (Arcadia) – благотворителен фонд на Питър Болдуин и Лизбет Раузинг.
bspb.org