В началото на месец ноември 2024 г. в Бургаския филиал на Софийския университет започва обучението и в новите магистърски програми „Образователен мениджмънт“ и „Античност и Средновековие“, предлагани съответно от Факултета по педагогика и Историческия факултет на СУ.
Занятията ще се провеждат в помещенията на филиала – в НХК, в Международния конгресен център в зоната на морската гара и в академичния хъб в морската градина.
Магистърска програма „Античност и средновековие“
Магистърската програма „Античност и Средновековие“ е разработена от Катедрата по стара история, тракология и средновековна история при Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и се въвежда от учебната 2015/2016 г. Първоначално тя включва четири модула, а от учебната 2024/2025 модулите са вече пет – „Античният свят“, „Древна Тракия“, „Средиземноморието в древността и средновековието“, „Средновековни общества“ и „Антична и средновековна нумизматика“. Студентите избират един от тези модули и той определя тяхната специализация, която се отбелязва в професионалната им квалификация като специализация по антична история, тракология, медитеранистика, медиевистика или нумизматика. Обучението има продължителност два семестъра и завършва със защита на дипломна работа. Програмата се предлага в редовна и задочна форма на обучение.
1. Обучение
Всеки от петте модула включва по 6 (шест) задължителни дисциплини. Учебната натовареност се допълва с 8 (осем) избираеми дисциплини (студентите избират от предложените избираеми дисциплини 6 в първия и 2 във втория семестър, включително от предложените в избираем вариант задължителни дисциплини от другите модули − т.е. 6+2) и с разработване на дипломна работа. Предвидени са две редовни сесии за защита на дипломни работи, съответно през септември и февруари.
2. Насоченост, образователни цели
Магистърската програма „Античност и Средновековие“ е насочена към бакалаври, завършили специалностите история, археология, етнология, класическа филология, архивистика и документалистика, история и география, история и философия. Разработен е и учебен план за неспециалисти – бакалаври, завършили хуманитарни и други сродни специалности с неисторическа насоченост; той предвижда изучаването на три или повече основни исторически дисциплини, които да попълнят общата подготовка на студентите в областта на историческото познание. Обособяването на петте модула цели даването на по-задълбочени познания и усвояването на специфични умения в една от следните области: класическата древност, древна Тракия, Средиземноморието през античността и средновековието, историята на средновековните общества и антична и средновековна нумизматика.
3. Професионални компетенции
Студентите в магистърската програма „Античност и Средновековие“ получават задълбочени и разностранни познания в областта на избраната специализация. В хода на обучението си те развиват и ред практически умения като проучване и анализ на различни категории исторически извори, провеждане на изследване по конкретен проблем, разработване на кратки и по-обемни научни текстове, оформяне нa библиография и научен апарат, развиване на критично и аналитично мислене, придобиване на дигитални и социални компетентности. Тази подготовка им дава възможност да продължат обучението си в третата (докторска) степен на висшето образование и ще им бъде от полза при професионална кариера в други сфери в областта на хуманитаристиката (включително дигиталната хуманитаристика), но и не само там.
4. Професионална реализация
Магистрите по история със специализация по „Античност и Средновековие“ могат да намерят професионална реализация в системата на министерствата на културата и на образованието и науката, в научните институти, в музеите, в масмедиите, в обществената администрация, в туризма, във фондации и неправителствени организации, чийто предмет на дейност е свързан с културното наследство, с етнокултурните взаимодействия и процеси, с етническите и междуетническите отношения и др.
Повече информация за програмата
Магистърска програма „Образователен мениджмънт“
Магистърската програма Образователен мениджмънт е предназначена за специалисти, притежаващи диплома за висше образование за бакалавър с придобита квалификация „учител” и дава професионална квалификация „Ръководител (мениджър) на образователни институции“.
Програмата подготвя професионални мениджъри на екипи, групи и организации в системата на предучилищното и училищното образование. Тя е наследник на междууниверситетския проект „Интераула“ за създаване на първите магистратури по образователен мениджмънт в България (2004-2009) и обединява традициите на Амстердамския институт по образователен мениджмънт с приноса на академичната общност на Софийския университет. Има международна акредитация от 2003 г. и акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация в България.
Магистърската програма Образователен мениджмънт отговаря на актуалните потребности на системата за предучилищно и училищно образование от специалисти, притежаващи специфични знания и умения за управление на институциите, процесите, дейностите и специалистите в тази система в България. За целта студентите получават задълбочена теоретична и практическа подготовка за успешна професионална реализация и кариерно развитие, включваща следните компетенции (знания, умения и нагласи):
- управление на институциите и делегираните бюджети в системата за предучилищно и училищно образование;
- формиране и управление на екипи в институциите в системата на предучилищното и училищното образование.
- планиране, внедряване и управление на иновациите в системата за предучилищно и училищно образование;
- разработване и прилагане на управленски стратегии за развитие на институциите в сферата на формалното образование;
- планиране, организиране, ръководство и контрол на учебния процес;
- разработване и управление на проекти в сферата на образованието;
Завършилите програмата могат да се реализират като:
- директори и помощник-директори на детски градини, училища и други институции в системата на предучилищното и училищното образование, при спазване на нормативните изисквания за заемане на длъжността директор, регламентирани в Наредба 5/22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, ДВ бр. 61/02 август 2019 г.
- обучаващи преподаватели (обучители) на възрастни по андрагогическия компонент – теория и методика на учебния процес с възрастни учащи се;
- експерт-оценители на курсове, програми и проекти за сферата на предучилищното и училищното образование;
- консултанти при разработването и внедряването на иновации в системата на предучилищното и училищното образование;
- автори на проекти и ръководители на екипи, работещи по проекти в сферата на образованието.
Форми и методи на оценяване: изпити, текущи оценки, подготовка на проекти, научно есе, реферат и пр.
Обучението завършва с държавен изпит или разработване и защита на дипломна работа (магистърска теза).