14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Бургаски борци се окичиха с 15 медала

Общо 15 медала, от които четири шампионски титли, спечелиха от Държавния личен шампионат в двата стила бургаските борци. С най-много отличия в състезанието завърши СК „Бургас” – девет, от които един златен медал. Борците на СК „Черноморец” спечелиха седем отличия, от които три шампионски титли и приза за най-резултатен състезател. Държавният личен шампионат в свободната и класическа борба за юноши и девойки предложи оспорвани схватки и много емоции за публиката. Първенството се проведе в спортна зала „Бойчо Брънзов”, като на тепиха излязоха 131 състезатели от 21 клуба в класическия стил и 147 юноши от 35 клуба в свободния стил. Резултатите от шампионата бяха решаващи за определяне на националния отбор в тази възраст. Затова и залогът беше голям, а конкуренцията изключително силна. Борците дадоха най-доброто от себе си, а най-подготвените се окичиха с медали. На тепиха видяхме сълзи от радост и от разочарование за пропусната победа. А край квадрата - много напрежение в очите на треньорите и жълти картони за оспорване на съдийско решение. Всичко това беше само част от атмосферата, която завладя в рамките на три дни спортна зала „Бойчо Брънзов”. Със златото при юношите в класическия стил се окичи победителят в кат. 55 кг Райко Райков от клуб „Черноморец”, а в свободния стил шампиони станаха съотборниците му Димитър Ангелов /кат. 65 кг/ и Киро Михов /74 кг/. При най-тежките в кат. до 125 кг шампионската титла за СК „Бургас” донесе Стоян Йорданов. Сребърни медалисти в класически стил са: кат. 55 кг Георги Райнов /СК Бургас/; кат. 130 кг Кристислав Радев /СК Бургас/; девойки кат. 50 кг Добрина Коджабашева /СК Черноморец/. Бронзът спечелиха Мохамед Абдулкадер в кат. 63 кг /СК Бургас/; Ивайло Дражев кат. 130 кг /СК Бургас/; при дамите – кат. 50 кг Петя Либчева /СК Черноморец/; Николета Бакалова кат. 57 кг /СК Бургас/; Ивета Бойнова кат. 72 кг /СК Бургас/. При свободняците бронзови медали извоюваха Цветан Мустафов кат. 57 кг /СК Черноморец/; в кат. 92 кг Велин Иванов и Магриот Маринов от СК „Бургас”. Част от медалистите бяха наградени от бургаските легенди в борбата - Димитър Добрев, треньор на двамата олимпийски шампиони - Никола Станчев и Продан Гарджев, и от европейския шампион Янчо Павлов. Шампионите Стоян Йорданов, Киро Михов, Димитър Ангелов и Октай Хасан /НСА-Академик/ получиха парична награда от по 200 лева, осигурени лично от Дончо Жеков - европейски и световен вицешампион по борба. Димитър Ангелов стана носител на купата за „Най-резултатен състезател”, а Октай Хасан взе приза за „Най-техничен” в кат. 79 кг. За най-техничен борец при класиците бе обявен Иво Илиев /60 кг/ от клуб „Изобор” /Плевен/, а за най-резултатен - Захари Зашев /77 кг/ от „Ботев-93” /Враца/. При девойките Сийка Иванова /72 кг/ от „Левски” взе приза за най-технична състезателка, а Сезен Белберова /55 кг/ от „Юнак Локомотив” за най-резултатна. За борците ни предстои държавното първенство за мъже и жени, което ще е в Сливен. През март месец Бургас отново ще е домакин, но на шампионата за кадети – свободна и класическа борба. Стефан Георгиев, президент на СК „Черноморец” Загубихме три малки финала, където имахме малшанс. Освен това трима основни наши състезатели се контузиха седмица преди шампионата. Надяваме се за летния шампион, когато ще има и отборно класиране, всички да са здрави и всичко да бъде нормално. „Черноморец” винаги е имал представители в националния отбор. Надяваме се тази година да е по-успешна от миналата, когато завоювахме пето и седмо място на европейско първенство. Тази година се надяваме да имаме медали. На международно ниво очакваме наши състезатели да участват на турнира „Петко Сираков”, който ще се проведе в края на февруари в Благоевград. Николай Дачев, председател и треньор в СК „Бургас” Доста успешно състезание за нашия отбор – общо девет медала спечелихме в класическата, женската и свободната борба. От бургаските отбори ние имаме най-много спечелени медали. Състезанието беше доста оспорвано с много силни борци. Тъй като това състезание определя националния отбор и конкуренцията беше доста сериозна. Всички състезатели, които са шампиона на България, са включени в националния отбор. В някои категории ще бъдат взети класирали се на второ и трето място, но шампионите със сигурност. Снимка: Венелина СТОЯНОВА