По време на форума беше проведен дебат за Директивата за прилагане на равно третиране и бяха приети Заключения на Съвета относно икономическото овластяване и финансовата независимост на жените.
В изказванията си по време на дебатите заместник-министър Лазаров подчерта, че България е създала законодателна рамка, която осигурява равни възможности за участие в обществения живот и ефективна защита срещу дискриминация на жените и мъжете. „В тази връзка основополагащ е Законът за равнопоставеност на жените и мъжете, който насърчава постигането на равнопоставеност във всички сфери на обществения, икономическия и политическия живот. Посредством неговото прилагане ние подкрепяме не само колективните, но и индивидуалните усилия, които да доведат до трайна промяна в общественото разбиране и преодоляване на остарелите разбирания за това какви трябва да бъдат ролите на жените и мъжете в обществото“, посочи Лазар Лазаров.
Той обърна внимание и върху важното значение на Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2021 – 2030 г. за постигането на напредък в тази сфера. Заместник-министър Лазаров информира, че през тази година за седми път Министерството на труда и социалната политика ще връчи Отличителния знак за постижения в политиката по равнопоставеност между жените и мъжете.
В рамките на форума Лазар Лазаров проведе среща с унгарския държавен министър за семейството Агнес Хорнунг, на която бяха обсъдени приоритетите на предстоящото унгарско председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2024 г.