« юни 2023 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Най-добрият Интернет, Цифрова и IP телевизия в град Бургас от RN TV !!!

Българският съд решава в сряда дали да предаде на Франция зет на атентатор срещу "Шарли ебдо"

Софийският градски съд ще решава в сряда дали Мурад Хамид, зет на един от атентаторите срещу сатиричния седмичник "Шарли ебдо", да бъде предаден на френските власти. За тогава е насрочено разглеждането на Европейската заповед за арест на Хамид, съобщиха от прокуратурата.

Заповедта е издадена от Прокуратурата към Главния съд в Париж на 29 юли и още същия ден мъжът, женен за сестрата на атентатора Шариф Куаши, е бил задържан у нас.

"На 2 август в Софийската градска прокуратура е получен превод на Европейската заповед за арест на български език, предвид което на основание чл. 43, ал. 2 от Закона за европейската заповед за арест и екстрадицията (ЗЕЕЗА) е внесено искане за вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража" с оглед обезпечаване на бъдещето екстрадиционно производство за Република Франция", обясняват от държавното обвинение.

Миналия вторник Софийският градски съд е уважил искането и определението му, с което спрямо Мурад Хамид е взета мярка за неотклонение "задържане под стража", е влязло в сила, защото мъжът не го е обжалвал. В момента той е в ареста на "Г.М. Димитров".

Вчера стана ясно, че Хамид е бил спрян на 28 юли на турската граница и е настанен в център за нелегални бежанци. Информацията за това дойде от в. "Журнал дю диманш". Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова заяви, че мъжът е имал поведение типично за чуждестранен боец и затова е задържан от властите. За известно време Хамид беше заподозрян, че е третият човек от групата атакувала "Шарли ебдо" през януари 2015 г., заедно с братята Куаши. Тогава обаче той има алиби - бил е в час в гимназията в Шарлевил-Мезиери бързо е оневинен.

На 25 юли обаче семейството му обявява, че е изчезнал и че може да е потеглил към Сирия или Ирак. Прокуратурата в Шарлевил-Мезиер сезира следствените власти в североизточния град Ренс, където се установява, че Хамид е обявен за издирване и в резултат той е задържан на турската граница на 28 юли, върнат е в България и е настанен в център за нелегални имигранти.

Видео

Коментари

You have no rights to post comments

НА КОЙ ВЯРВАТЕ ЗА КОНФЛИКТА МЕЖДУ РУСИЯ И УКРАЙНА?

Изберете един отговор!

Най-четени

Детски фолклорен събор оглася за трети път Бургас

  • 02 Юни 2023
  • 265
Детски фолклорен събор ще се проведе за трети път в Бургас в дните от 02 до 04 юни. Настоящото издание на проявата идва след големия успех на първите две прояви през 2021 и 2022 година.

Отбелязваме Деня на Ботев и падналите за свободата на България

  • 02 Юни 2023
  • 234
Отбелязваме Деня на Ботев и падналите за свободата на България. През 1876 г. България губи един от най-героичните образи в нейната история - Христо Ботев.

Община Бургас и Бургаската педиатрична асоциация подписаха споразумение за партньорство в областта на детското здраве

  • 02 Юни 2023
  • 241
В Културен център „Морско казино“ кметът Димитър Николов и председателят на Сдружение „Бургаска педиатрична асоциация“, педиатър и пулмолог д-р Жени Стоичкова подписаха споразумение за партньорство между Община Бургас и Асоциацията за съвместни бъдещи дейности и реализиране на събития в посока профилактика и промоция на детското здраве.

Честит първи юни на всички деца!

  • 01 Юни 2023
  • 452
Честит първи юни от кмета Димитър Николов. "Скъпи деца, Днес е най-веселият и безгрижен празник – 1 юни, Международният ден на детето!"

На 2 юни откриват в Бургас фотоизложбата „Далеч от Африка“

  • 01 Юни 2023
  • 425
Фотоизложбата „Далеч от Африка“ ще се представи в периода 2 -20 юни в Центъра за съвременно изкуство и библиотека – Бургас. Експозицията включва фотографиите на двама известни артисти - професионалният фотограф Атанас Кънев и театралната режисьорка Елена Панайотова.